Jeśli inwentaryzacja ma być źródłem wiarygodnych danych, powinna być przeprowadzona uwzględniając zasady inwentaryzacji Fachowe źródła podają ich wiele, np.:
Zasada uniwersalna – minimum, co konieczne jest wg prawa, – maksimum, co wskazuje interes firmy.
Zasada terminowości – właściwe ustalenie terminów spisu, tak aby nie kolidowały z funkcjonowaniem firmy i okresami największej sprzedaży.
Zasada częstotliwości – stworzenie optymalnego harmonogramu inwentaryzacji wszystkich lokalizacji firmy.
Zasada zamkniętych drzwi – zmniejsza ryzyko powstania nieprawidłowości przeprowadzenia spisu.
Zasada dokładności – ma decydujące znaczenie w prawidłowym inwentaryzowaniu gdyż prawidłowe liczenie, ważenie i mierzenie konkretnych przedmiotów oraz ich identyfikacja co do nazwy, symbolu, wartości użytkowej itp powoduje że wynik końcowy jest niepodważalny.
Zasada ograniczonego zaufania – w stosunku do osób odpowiedzialnie materialnych i w zależności od stażu pracy i dotychczasowych wyników remanentu może być zaostrzona lub złagodzona.
Zasada zaskoczenia – stosowana do osób, co do których kierownik firmy ma ograniczone zaufanie – spis w nieoczekiwanym momencie.
Zasada kompleksowości – stosowana przy inwentaryzacjach pełnych całej firmy, gdzie na danym polu spisowym spisujemy wszystkie składniki bilansowe niezależnie od ich rodzajów (towary, środki trwałe, obce środki itd).
Dla odbiorcy informacji istotna, a być może najistotniejsza jest jednak jeszcze jedna zasada:
Zasada bezstronności – członkowie komisji inwentaryzacyjnej JKF działającej na zlecenie klienta mają za zadanie jak najdokładniej zarejestrować faktyczny stan majątku. Dzięki temu spis z natury może być źródłem wiarygodnych danych.