Na co dzień inwentaryzujemy rzeczy, które nie budzą zdziwienia: budynki, maszyny, urządzenia, meble, towary na półkach magazynów i sklepów… ale zdarza się nie od dziś, że policzyć trzeba… no właśnie, co?
DROGI – Budowano i inwentaryzowano już w starożytnym Rzymie. Do końca II wieku n.e. (na przestrzeni 5 stuleci) rzymscy inżynierowie zbudowali ok. 48.500 mil rzymskich (71,7 tys. km) dróg bitych. Niespełna 100 lat później inwentaryzacja sporządzona za cesarza Dioklecjana wykazała istnienie na obszarze imperium 372 dróg o łącznej długości 53 000 mil rzymskich (ponad 78,3 tys. km).
Dziś również inwentaryzuje się drogi, choć z pewnością innymi metodami niż dawniej. Trwa właśnie projekt inwentaryzacji dróg gminnych – na liczenie, filmowanie i wprowadzanie danych do komputerowego systemu zarządzania ruchem drogowym znalazły się nawet środki unijne.
LAS I WSZYSTKO, CO W LESIE – a więc drzewa i zwierzęta, w tym ptaki. Oczywiście nie liczy się wszystkich drzew, bo trwałoby to w nieskończoność. Przyjmuje się metodę obliczania ilości drzew na ok 20% obszarów leśnych. Liczenie zwierząt to osobny temat, wymaga szczególnych przygotowań i zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin.
INNE OBSZARY PRZYRODNICZE – np. parki krajobrazowe lub obszary morskie. Powstają przy tym ciekawe do rozwiązania zagadnienia, np. jak policzyć foki czy dorsze?
ZABYTKI, MUZEA, ZBIORY I OBIEKTY KRAJOZNAWCZE. Zarząd PTTK zbiera informacje z oddziałów wojewódzkich i publikuje, jak pisze „w postaci serii inwentarzy krajoznawczych. Materiały dokumentacji ikonograficznej powinny być w poszczególnych województwach wykorzystywane do popularyzacji wyników inwentaryzacji w formie wystaw fotograficznych lub elementów wystroju krajoznawczego obiektów i pomieszczeń PTTK itp. Wystawy takie powinny być eksponowane zarówno w jednostkach wykonujących inwentaryzację, jak i na terenie jednostek administracyjnych objętych inwentaryzacją, np. w gminnych czy miejskich domach kultury. ”
jkf.pl